Aksaray Üniversitesi
Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü
Mühendisler, İhtisaslaşmaya Dair Proje Fikirlerini Anlattı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, ihtisaslaşma sürecinde temel hedefin, toplumsal fayda sağlayacak ve kalıcı etkiler bırakabilecek projelerin üretime dönüşmesi olduğunu söyledi.

- Proje Üretim Sürecini Hızlandırmak İstiyoruz -

Yeni projelere dair fikirlerin alındığı seri toplantılar kapsamında Mühendislik Fakültesi akademisyenleriyle bir araya gelen Rektör Şahin, spor ve sağlık kesişen kümesindeki ihtisaslaşma çalışmalarının genel durumu hakkında bilgiler verdi. İlk yılın, daha çok tarama toplantıları ve kavramı anlama, anlatma şeklinde geçtiğini anımsatan Şahin, bu süreçte bazı projelerin de yapılarak destek aşamalarından geçtiğini ve somutlaştığını belirtti. Bu süreci hızlandırmak istediklerini anlatan ASÜ Rektörü, “Yeni dönemimizde bilimsel, kültürel, sportif çalışmalara daha fazla odaklanacağız. Bu süreci ihtisaslaşmayla birlikte yürüteceğiz. Farklı branşlardan arkadaşlarla belli aralıklarla bir araya geliyor ve ortaya çıkabilecek projelere dair fikirlerini alıyoruz. Bu toplantılar, disiplinler arası çalışmaların ortaya çıkması bakımından da önemli. Bazen iki farklı fikir bir araya geldiğinde ortaya bambaşka bir proje çıkabilir. Sürekliliği olan, toplumsal fayda sağlayacak, burada üretilebilecek projeler ortaya koymamız gerekiyor. Üniversite burada üretici değil. Hedefimiz, projelerin ortaya çıkmasının ardından refaha, istihdama katkı sağlayacak ve kalıcı etkiler bırakabilecek işler ortaya çıkarmaktır. Mühendisler bu çalışmada önemli bir noktada bulunuyor” dedi.

- AHİKA Önemli Paydaşlar Arasında Yer Alıyor -

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz de sürecin ilk yılına ilişkin bilgiler verdi. Dış kaynaklı çalışmaların ilk dönemde yoğunlaştığını söyleyen ve gerçekleşen projeleri anlatan Deligöz, “Bu noktada Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) öne çıkıyor. AHİKA’ya sunduğumuz bilimsel proje hazırlama eğitimi kabul edildi ve 80 akademisyenimizle bu eğitim süreci tamamlandı. Okçulukla ilgili fizibilite çalışmamız da yine AHİKA tarafından kabul edildi ve ihale aşamasının da tamamlanmasıyla süreç başladı. Bunların yanı sıra Aksaray Belediyesi ile bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmaya yönelik ortak projemiz de kabul edildi. AHİKA’ya ayrıca SODES kapsamında, engellilerin kütüphaneye erişimini kolaylaştıracak farklı bir proje daha sunduk. Bu da değerlendirme aşamasında” dedi. Rektör Yardımcısı Engin Deligöz, çağrı dönemiyle birlikte 34 projenin geldiğini ve bunları değerlendirme sürecine başlayacaklarını da vurguladı.

Düzenlenen toplantı, İhtisaslaşma Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Lalehan Akyüz’ün soruları cevaplaması ve Mühendislik Fakültesi akademisyenlerinin yapılabilecek projelere ilişkin fikirlerini ifade etmelerinin ardından tamamlandı.