Aksaray Üniversitesi
Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü
AHİKA, Engelsiz Kütüphane Projesini Kabul Etti

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Spor ve Sağlık İhtisaslaşma Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan ve Ahiler Kalkınma Ajansı’na (AHİKA) “2019 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında sunulan “Engelsiz Bilgiye Bağımsız Erişim” isimli proje kabul edildi.

Proje kapsamında, engelli bireylerle engelsiz bireylerin eşit eğitim almasına imkân sağlamak ve engelli bireylerin eğitim faaliyetlerini desteklemek amacıyla, ASÜ Kütüphanesinde bulunan gör-işit salonu ve engelli okuma odasını aktif hale getirecek bir merkez kurulacak. Bu projenin, ASÜ ve Aksaray için yeni bir ufuk olacağını belirten Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, “Engelsiz erişim konusunda yaptığımız düzenlemelerle ASÜ, 2018 yılında YÖK tarafından ‘Turuncu Bayrak’ ödülüne layık görülmüştü. Gerçekleştirdiğimiz yeni çalışmalarla, 2020 yılı için fakülte ve bina bazlı turuncu bayrak ödülü ile sosyokültürel faaliyetlere erişilebilirlik anlamına gelen ‘Mavi Bayrak’ ödülüne de aday olduk” dedi. Engelsiz Kütüphane biriminin sadece engelli üniversite öğrencilerinin değil, aynı zamanda ilk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören öğrencilerin de eğitimine katkıda bulunmuş olacağını söyleyen Şahin, Aksaray’da bulunan ve Türkiye’nin ilk Paralimpik Oyunlar Hazırlık Merkezinde kamp yapan engelli sporcuların da, kütüphaneden faydalanmalarının sağlanacağını vurguladı. Merkezin bölge açısından bir ilk olacağına da dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Bu merkez sadece görme engellilerin değil, aynı zamanda fiziksel engelli öğrencilerin de teknolojiye ve bilgiye erişimini kolaylaştıracaktır. Bölgesel kalkınmanın sağlanması için ihtisaslaşma kapsamındaki çalışmalarımız da hızla devam etmektir. İhtisaslaşma, gerek yeni üretim alanlarının oluşması, gerekse ekonomik ve sosyal çıktılarıyla şehrimizi ve Üniversitemizi bir faz daha yukarıya taşımaktadır” dedi.

Şahin, AHİKA’dan destek almaya hak kazanan projede emeği geçenlere teşekkür etti ve çalışmanın tüm şehre hayırlı olmasını diledi.